Muškátový ořech celý 5ks

1 hodnocení
 
  • 1 z 2
 

5ks v balení, hmotnost: cca 20g

Dostupnost Skladem (>5 ks)
20 Kč    
Kategorie Jednodruhové
 

Složení: Muškátový ořech celý (Myristica fragrans)

Země původu: Indonésie

Muškátovník u nás nenajdeme růst volně, původem je z celkem malého indoneského souostroví. Dnes je ale pěstován i ve spoustě dalších zemích tropického podnebí. Muškátový oříšek byl v minulosti používán především jako narkotikum, a to hlavně v Asii a Egyptě, postupně pak, s rozvojem zahraničního obchodu, i v dalších částech světa.

Mimo obohacení chuti tedy činí pokrm i lépe stravitelný. Už tradičně se muškátový oříšek i květ přidávají do mnoha asijských jídel, jak slaných, tak sladkých. U nás se používá spíše jako koření než pro jeho léčebný účinek. Jeho vůně je zajímavou a hůře popsatelnou směsicí, je nahořklý, nasládlý a štiplavý.
Najdeme ho jako součást kořenících směsí, dále se přidává do moučníků, perníků ap. Setkat se s ním můžeme i v receptech na vánoční cukroví. Používá se na přípravu některých alkoholických likérů. Používá se také k úpravě mas, paštik, uzenin, zeleniny či omáček.


Už lékaři ze staré Číny používali muškátový oříšek k léčbě zažívacích potíží. Látky obsažené jak v květu tak i oříšku podporují chuť k jídlu, stimulují produkci trávicích šťáv a v neposlední řadě působí proti křečím v břiše a nadýmání. Ale pozor, jeho narkotický účinek sice může v nižších dávkách působit proti nespavosti nebo pro uklidnění při velkém stresu a nervozitě, ale po předávkování může dojít k otravě, ta se projevuje malátností, ospalostí, někdy úzkostí apod...

Hmotnost 0.02 kg