Pažitka sušená

Neohodnoceno
 
 

Hmotnost: 40g

18 Kč
Kategorie Jednodruhové
Zvolte variantu
hmotnost: 40g Skladem (>5 ks) 18 Kč
   
 

Složení: Pažitka

Země původu: Polsko

První zmínka o pažitce je z Číny období 3 000 let před n. l.. Vyskytuje se nejen v Evropě, ale i v Asii nebo některých částech Severní Ameriky. V současnosti tato rostlina roste skoro všude po Evropě.
Jedná se o nejmenší druh cibulovitých rostlin.


Je to velmi populární přísada do jídel. Květy můžeme použít jako ozdobu a listy pažitky dodají voňavou chuť jídlům jako jsou například saláty, pomazánky a polévky. Dá se také použít v kombinaci s jinými čerstvými bylinkami jako je estragon, řeřicha, petržel nebo nať celeru. Při přípravě vařených, smažených či pečených jídel se zničí většina látek, které obsahuje, proto jí raději použíjte čerstvou. Na zimu se dá nasušit, počítejte ale s tím, že při dlouhém skladování z ní látky a vůně rychle vyprchají.

Je ale také jako většina bylinek léčivou záležitostí. Konzumace čerstvé pažitky přispívá k lepšímu zdraví, obsahuje totiž vápník, draslík, železo a vitamín C. Důležitou složkou je také karoten a éterické oleje. Podporuje zažívání, dokonce i snižuje krevní tlak. Blahodárné účinky má také na ledviny.