Kmín římský mletý

1 hodnocení
 
  • 1 z 2
 

Hmotnost: 250g

77 Kč
Kategorie Jednodruhové
Zvolte variantu
hmotnost: 250g Skladem (>5 ks) 77 Kč
   
 

Složení: Kmín římský (Cuminum cyminum)

Země původu: Indonésie

Šabrej kmínovitý má prastarý původ, byl už používán ve starém Egyptě či Řecku. V současné době se vyskytuje v celé oblasti Středozemního moře, kde je hodně rozšířen. Můžeme na něj narazit i v bývalých zemích Sovětského Svazu kde ho nazývají zira. V indické kuchyní je běžný. Je v podstatě rozšířen po celém světě.

Římský kmín má v kuchyni široké využití. Používá se často k dochucení zeleninových, rýžových a luštěninových pokrmů. Také se s ním mohou dochutit polévky a dušená jídla. Používá se i při nakládání zeleniny, uzenin nebo sýrů. Je součástí koření kari, kterému dodává jeho charakteristické aroma.

Římský kmín je výborný přírodní lék proti nadýmání, plynatosti a zažívacím potížím celkově. Je také nápomocen při potížích kardiovaskulárního původu a zmírňuje i silný kašel. Je prostředkem proti cukrovce, protože Cuminaldehyd v něm obsažený, vyvolává inhibiční aktivitu. Vykazuje ochranné účinky proti rakovině a je i protizánětlivý. Účinně pomáhá snižovat rakovinu žaludku, tlustého střeva a děložního čípku. Obsahuje minerály - vápník, hořčík, železo a zinek, vitamíny řady B, cuminaldehyd, ftalidy, polyacetylény, silice (cineol, beta-pinen, cymen,1,3-p-methandial) 2-5%, mastné kyseliny – palmitová, proteiny 15-20 %, pryskyřice, škrob.