Bobkový list

1 hodnocení
 
  • 1 z 3
 
12,50 Kč
Kategorie Jednodruhové
Zvolte variantu
hmotnost: 30g Skladem (>5 ks) 12,50 Kč
   
 

Složení: Bobkový list celý - list vavřínu ušlechtilého

Země původu: Turecko

Bobkový list je list vavřínu ušlechtilého (latinsky laurus nobilis) u nás ho používáme především jako koření. Původně pochází z Malé Asie, nyní se pěstuje v celém Středomoří. Bobkový list se stal oblíbeným hlavně ve středověku. Avšak už Řekové ho velmi ctili a považovali za rostlinu boha Apollona, který měl stále kolem hlavy ovinutý věnec z vavřínových listů. Vavřín nosili jako symbol vznešenosti významní lidé, jako třeba Julius Caesar.

I když je bobkový list známý především jako koření, má také nezanedbatelné léčivé účinky, pro které byl využíván již v dávných dobách. Obsahuje totiž účinné látky jako bílkoviny, vlákninu,silice, hořčiny, glykosidy, třísloviny, vitaminy A, B, C či kyselinu listovou. Najdeme v něm i rozmanité minerální látky, jako je vápník, selen, měď, zinek, železo, hořčík a draslík. Proto podporuje trávení a zvyšuje chuť k jídlu

Zahraniční studie z roku 2018 prokázala, že užívání 2 gramů bobkového listu denně vede za 1 měsíc k poklesu krevního cukru glukózy (glykémie) u diabetiků až o 20%!

Denní dávka bobkového listu (vavřínu) by neměla překročit 3 gramy.